Web Forum
Dragi posjetitelji dobrodošli na forum za sve,nadam se da ćete postati naši članovi klikom na register.

Join the forum, it's quick and easy

Web Forum
Dragi posjetitelji dobrodošli na forum za sve,nadam se da ćete postati naši članovi klikom na register.
Web Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Redosljed rođenja vas određuje

+7
Dux Croatorum
Nemesis
beaver the tree eater
Street_Racer
Admin Marijo
Dr. Živago
Saphirra
11 posters

Go down

Redosljed rođenja vas određuje Empty Redosljed rođenja vas određuje

Postaj by Saphirra sub kol 30, 2008 12:32 am

Jako ste uredni, kod vas sve treba biti tačno na svom mjestu, čak i odjeću slažete po bojama, a za sve što planirate radite liste? S takvim ponašanjem vjerojatno ukućane dovodite do ludila, no uvijek se možete izvući na to da za cjepidlačenje niste krivi vi, već jednostavno redoslijed rođenja


Prvorođeni su izrazito odgovorni i perfekcionisti, dok su kod jedinaca osobine provorođenih multiplicirane


Redoslijed rođenja utječe na osobnost i gotovo svaki aspekt života, no on nije apsolutan i neizbrisiv, već samo jedan u nizu faktora razvoja osobnosti i na njega utječu temperament, spol i ostalo. Istina, ne može se reći da je neko mjesto u poretku bolje od drugog, no isto tako značajke određenog mjesta u poretku mogu se promijeniti zbog bolesti, rane smrti ili mentalne nerazvijenosti brata ili sestre.

Prvorođena djeca

Općenito gledano, prvorođeni su uspješniji. Vrlo su savjesni, pouzdani, odgovorni i vole kontrolirati situaciju. Ako se pitate zašto, odgovor je vrlo jednostavan. Za to je najodgovorniji odgoj, odnosno roditelji koji im posvećuju stopostotnu pažnju. Prvorođena djeca prema mišljenu psihologa Clifforda Isaacsonu imaju dovoljno samopouzdanja da sanjare i planiraju jer osjećaju da će ih roditelji podržati u svemu što odluče.

Prvorođeni često brzo odrastaju i postaju 'mali odrasli ljudi' prije negoli su spremni za to. Ako je k tome prvorođeno dijete ženskog spola, svojoj braći i sestrama postaje druga mama, a ako ima mlađeg brata, čak i kad odraste zna se ponašati prema njemu poput majke.

Prvorođeni su samo jedno vrijeme bili jedinci u obitelji i moraju se naučiti nositi s novim statusom kad dobiju brata ili sestru. Zbog toga se nakon što dobiju brata ili sestru kod njih često javlja osjećaj nevoljenosti i zapostavljenosti. Roditeljsku pažnju zato zadržavaju ili privlače udovoljavanjem, a ako osjete da to nije dovoljno, mogu se početi ponašati buntovno i neposlušno.


Ako je razlika između djece veća od pet godina, onda oboje imaju izražene osobine prvorođenih

Više od polovice američkih predsjednika (Truman, Johnson, Cartere, George W. Bush) bilo je prvorođeno, kao i dvije trećine najpoznatijih svjetskih biznismena.

Jedinci

Za jedince se najčešće kažu da su razmaženi i u tome ima dosta istine. Budući da su sami, nisu naučili dijeliti roditeljsku pažnju, ljubav ili vrijeme s braćom i sestrama. Iz istog razloga nemaju potrebu za nadmetanjem. Uživaju u svojoj poziciji i često za sebe misle da su posebni. Znaju biti egocentrični i sebični. Skloni su i tome da se oslanjaju na druge radije nego da se sami izbore za nešto. Kad nije po njihovom, osjećaju se zakinuto i smatraju da se drugi odnose nepošteno prema njima. Znaju odbijati suradnju, a da bi nešto ostvarili, koristit će se metodom 'zavadi pa vladaj'.

Oni su još odgovorniji od prvorođene djece i još veći perfekcionisti i često se najbolje slažu s ljudima starijima od sebe. Zadovoljavaju se samo najboljim i postavljaju visoko letvicu, ne samo za sebe nego i za druge. Vole raditi sami pa su odlični stratezi, no znaju biti i tajnoviti. Ne snalaze se dobro u konfliktima i žele svima udovoljiti.

Drugorođena djeca

Drugorođena djeca i ona rođena u sredini često pokazuju potpuno suprotne osobine od prvorođenih. Njihove osobine nisu toliko izražene kao kod prvorođenih i stoga su vrlo različite jer njima uzori nisu roditelji, već prije svega prijatelji. Često znaju pokupiti neke osobine od svoje starije braće ili sestra ili pak otići u potpuno drugačijem smjeru od njih.

Vrlo su društveni, vole raditi s ljudima, darežljivi su i fleksibilni i biraju poslove i zadatke koji će im pružiti osjećaj pripadnosti. Zbog toga što su im prijatelji i prijateljstva vrlo važna, u grupi uvijek imaju ulogu mirotvorca. Iako vole da ih drugi vode, oni su zapravo ti koji neku grupu drže na okupu.

Srednje ili treće dijete

Djeca rođena u sredini znaju biti dosta tajnovita, no isto tako imaju izražene društvene osobine i zbog toga su odlični menadžeri i vođe jer znaju dobro pregovarati i stvarati kompromise. Nemaju prava najstarijih ili privilegije najmlađih.


Najmlađe dijete najčešće ostaje 'bebica' za svoju obitelj bez obzira na godine

Smatraju da život nije pošten i znaju se osjećati nevoljenima, izguranima ili izopćenima, kao da nemaju vlastito mjesto u obitelji. Mogu biti problematični, ali se isto tako znaju izdignuti iznad braće ili sestara upravo iz te velike želje da se izbore za vlastito mjesto pod suncem. Imaju puno ideja, kreativni su i žive za trenutak.

Najmlađe dijete

Najmlađa djeca u obitelji su obično najdruštvenija. Vrlo su šarmantna, znaju manipulirati drugima i imaju veliku želju da ostave neki trag u svijetu. Žude za pažnjom i obično su najveći zabavljači u obitelji, pa ne čudi što su mnogi poznati komičari, poput Stevea Martina, Jima Carreya, Billyja Crystala ili Jaya Lenoa, najmlađa djeca u obitelji.

Ne brinu se previše zbog posljedica svojih postupaka i odluka, no znaju biti buntovni, temperamentni su, razmaženi i nestrpljivi, ali i najneodgovorniji što se financija tiče. Ponašaju se poput jedinaca, a od drugih očekuju da donose odluke i preuzimaju odgovornost. Zbog toga što su najmlađi mnogi ih smatraju najslabijima i zbog toga ih se rijetko shvaća ozbiljno. No skloni su razmaženom ponašanju, pa znaju izvolijevati i zahtijevati da bude po njihovom.

Postoje, naravno, i iznimke, pa tako u slučaju da je razlika u godinama velika između prvog i drugog djeteta, drugo će vrlo vjerojatno imati neke karakteristike prvoga. Isto tako će muško dijete iako je rođeno drugo po redu imati neke karakteristike prvorođenog, a vrlo je važan i odnos majke prema djetetu. Na kraju krajeva, svako dijete je drugačije i mora mu se pristupati na drugačiji način.
Saphirra
Saphirra
Moderator Saphira
Moderator Saphira

Broj postova : 596
Lokacija : Tamo gdje je sve po mom
Raspoloženje : šef
Reputation : 1
Registration date : 17.08.2008

[Vrh] Go down

Redosljed rođenja vas određuje Empty Re: Redosljed rođenja vas određuje

Postaj by Dr. Živago sub kol 30, 2008 12:35 am

Ovo je baš cool! Thanks Very Happy
Dr. Živago
Dr. Živago
V.I.P
V.I.P

Broj postova : 520
Raspoloženje : Redosljed rođenja vas određuje Feel_good
Reputation : 2
Registration date : 06.07.2008

[Vrh] Go down

Redosljed rođenja vas određuje Empty Re: Redosljed rođenja vas određuje

Postaj by Saphirra sub kol 30, 2008 12:41 am

Nema na čemu,i meni se učinilo zanimljivim,pa sam stavila...
Ja sam prvorođena,i ima dosta istine... Very Happy
Saphirra
Saphirra
Moderator Saphira
Moderator Saphira

Broj postova : 596
Lokacija : Tamo gdje je sve po mom
Raspoloženje : šef
Reputation : 1
Registration date : 17.08.2008

[Vrh] Go down

Redosljed rođenja vas određuje Empty Re: Redosljed rođenja vas određuje

Postaj by Dr. Živago sub kol 30, 2008 12:44 am

Slažem se! Ja sam prvorođeni i doista volim da je na svom mjestu a moji zbog tog izgube živce (pogotovo buraz).
Dr. Živago
Dr. Živago
V.I.P
V.I.P

Broj postova : 520
Raspoloženje : Redosljed rođenja vas određuje Feel_good
Reputation : 2
Registration date : 06.07.2008

[Vrh] Go down

Redosljed rođenja vas određuje Empty Re: Redosljed rođenja vas određuje

Postaj by Admin Marijo sub kol 30, 2008 11:02 am

Ja sam drugorođeno dijete malo mi je pogodilo
Admin Marijo
Admin Marijo
Admin
Admin

Broj postova : 2958
Age : 33
Lokacija : Somewher on Planet Earth
Raspoloženje : Redosljed rođenja vas određuje Th_Study
Drzava/Country : Hrvatska
Reputation : 7
Registration date : 06.07.2008

http://marijowebzone.biz

[Vrh] Go down

Redosljed rođenja vas određuje Empty Re: Redosljed rođenja vas određuje

Postaj by Street_Racer sub kol 30, 2008 12:47 pm

I ja sam prvorođeni.
Super.
avatar
Street_Racer
Super moderator
Super  moderator

Broj postova : 2394
Age : 30
Lokacija : Marijowebzone
Raspoloženje : Začuđen
Reputation : 0
Registration date : 17.08.2008

[Vrh] Go down

Redosljed rođenja vas određuje Empty Re: Redosljed rođenja vas određuje

Postaj by beaver the tree eater sub kol 30, 2008 5:22 pm

Ja sam jedninac i malo toga mi je točno. Nisam nikakav perfekcionist, ni sebičan ni nešto tako.
beaver the tree eater
beaver the tree eater
Tipkovnica je otkrivena
Tipkovnica je otkrivena

Broj postova : 94
Age : 29
Lokacija : Korpivnica
Raspoloženje : Redosljed rođenja vas određuje Feel_good
Reputation : 0
Registration date : 19.08.2008

[Vrh] Go down

Redosljed rođenja vas određuje Empty Re: Redosljed rođenja vas određuje

Postaj by Nemesis sub kol 30, 2008 11:28 pm

Ja sam jedinica i puno toga je istinito. Jedino sa čime se ne slažem je da se ne snalazim u konfliktima i da želim svima udovoljit - čista suprotnost, ali ostalo je, manje-više, točno.
Nemesis
Nemesis
Uklapaš se u tim
Uklapaš se u tim

Broj postova : 225
Raspoloženje : Redosljed rođenja vas određuje Hell_boy
Reputation : 0
Registration date : 25.07.2008

[Vrh] Go down

Redosljed rođenja vas određuje Empty Re: Redosljed rođenja vas određuje

Postaj by Dux Croatorum sub kol 30, 2008 11:30 pm

ja sam prvorođeni i većina je točna
Dux Croatorum
Dux Croatorum
Baniran
Baniran

Broj postova : 604
Lokacija : Everywere
Raspoloženje : Pozdrav
Reputation : 0
Registration date : 10.08.2008

[Vrh] Go down

Redosljed rođenja vas određuje Empty Re: Redosljed rođenja vas određuje

Postaj by FAIL! sub ruj 06, 2008 1:11 pm

Ja sam najmlađi i nije baš to istinito.
FAIL!
FAIL!
Moderator
Moderator

Broj postova : 818
Age : 30
Lokacija : Fail
Raspoloženje : šef
Reputation : 0
Registration date : 05.09.2008

[Vrh] Go down

Redosljed rođenja vas određuje Empty Re: Redosljed rođenja vas određuje

Postaj by _LeoNa_ sri lis 01, 2008 8:14 pm

Saphirra je napisao/la:Nema na čemu,i meni se učinilo zanimljivim,pa sam stavila...
Ja sam prvorođena,i ima dosta istine... Very Happy

Ahahaha takoder.. Samo sam kimala glavom i smijala se koliko ima istine lol!
_LeoNa_
_LeoNa_
Pomoćni Admin Leona
Pomoćni   Admin Leona

Broj postova : 849
Age : 36
Lokacija : Haarlem, Nederlandse
Raspoloženje : Redosljed rođenja vas određuje Th_Furious
Drzava/Country : Nizozemska
Reputation : 2
Registration date : 23.09.2008

[Vrh] Go down

Redosljed rođenja vas određuje Empty Re: Redosljed rođenja vas određuje

Postaj by ghost of sparta sri lis 01, 2008 9:48 pm

Ja sam isto najmlađi i ima nešto istine u tome...
ghost of sparta
ghost of sparta
Najbolji Avatar
Najbolji Avatar

Broj postova : 514
Age : 30
Lokacija : Pregrada
Raspoloženje : Redosljed rođenja vas određuje Feel_good
Reputation : 1
Registration date : 17.08.2008

[Vrh] Go down

Redosljed rođenja vas određuje Empty Re: Redosljed rođenja vas određuje

Postaj by Verax Rock pon lis 27, 2008 1:16 am

ja sam prvorođenac.
eh.
za mene NIŠTA nije istina! ganovi
Verax Rock
Verax Rock
Otkriva Forum
Otkriva Forum

Broj postova : 15
Lokacija : Vijetnamsko selo
Raspoloženje : Redosljed rođenja vas određuje 10200
Reputation : 0
Registration date : 15.10.2008

[Vrh] Go down

Redosljed rođenja vas određuje Empty Re: Redosljed rođenja vas određuje

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.